umowa kupna sprzedaży roweru

Umowa kupna sprzedaży roweru

Umowa na zakup roweru? Czasem się przydaje

Sporządzanie specjalnej umowy na piśmie w przypadku zakupu roweru być może należy do rzadkości, są jednak sytuacje, kiedy naprawdę warto o takiej umowie pomyśleć. Umowa kupna sprzedaży roweru, jak każda inna umowa cywilnoprawna, posiada swoje elementy podstawowe, a podpisanie takiej umowy przez obie strony- sprzedającego oraz kupującego- sprawia, że nabiera ona mocy prawnej. Jeśli więc kupujemy od kogoś, a nie ze sklepu- pomyślmy o takiej umowie, jeśli już podpisujemy umowę, którą przedłoży nam sprzedawca- dokładnie czytajmy wszystkie zawarte w umowie postanowienia.

Kiedy warto zastanowić się nad zawarciem takiej umowy?

Tak naprawdę ma ona rację bytu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy kupujemy rower używany od osoby prywatnej. Może to być też nowy rower, ale taka sytuacja zdarza się naprawdę bardzo rzadko. Taka umowa jest też swego rodzaju zabezpieczeniem dla kupującego w momencie, kiedy nabywana rzecz ma sporą wartość- a więc na przykład decydujesz się na zakup roweru używanego, ale takiego, który i tak kosztuje znacznie więcej niż nowe rowery dostępne w sklepach z niższej lub średniej półki cenowej. Dodatkowo, czasem transakcja przebiega w takiej atmosferze, że nawet nie pomyślimy o czymś tak prozaicznym jak formalności, a czasem od razu mamy wrażenie, że transakcja jest niepewna, a sprzedający może nie mieć do końca dobrych intencji. Jeśli więc chcemy kupić od niego przedmiot mimo to- zabezpieczmy własne interesy przygotowując taką właśnie umowę- to zajmie tylko kilka chwil i dla nikogo nie powinno być zbytnio skomplikowane.

Jakie elementy podstawowe powinna zawierać taka właśnie umowa?

W sieci z pewnością uda się nam znaleźć wiele wzorów takiej umowy, z których możemy skorzystać, aby nie musieć przygotowywać całego dokumentu od zera. Umowa w pierwszej kolejności powinna zawierać datę jej zawarcia oraz samej transakcji, a także dane obu stron- zarówno sprzedawcy jak i kupującego. Takimi danymi są imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego oraz pesel. W następnej kolejności powinniśmy wskazać wszystkie dane samego pojazdu, który jest przedmiotem transakcji. Możemy więc określić jego markę, model lub numer seryjny. Ostatnim elementem umowy powinny być informacje o samej transakcji, czyli o tym, za ile rower kupujemy, w jaki sposób dostarczymy sprzedającemu pieniądze oraz w jakim terminie. Dobrze jest też dodać klauzulę o tym, że sprzedający deklaruje iż rower nie jest przedmiotem przestępstwa oraz nie jest kradziony. Tym samym potwierdza, że wcześniejsza historia tego właśnie przedmiotu jest mu znana. Podpisanie takiego dokumentu jest wiążące dla obu stron i tym samym po wniesieniu opłaty za przedmiot, własność zostaje przeniesiona ze sprzedającego na kupującego, a wszystko zostaje potwierdzone na piśmie i stanowi dla obu stron zabezpieczenie transakcji. Potem można już tylko cieszyć się z zakupionego sprzętu i wyruszyć nim w trasę, aby sprawdzić, czy dokonaliśmy dobrego wyboru decydując się na taki właśnie sprzęt.