kolorowy rower

Jaki rower kupić 4- letniemu dziecku?

Dziecko, które ma już 4 lata chętnie poznaje świat, lubi być ruchliwe, a co za tym idzie- z pewnością pokocha jazdę na rowerze. Jest to też doskonały sposób na to, aby pokazać dziecku, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu również może sprawiać ogromną radość i wcale nie jest gorsza od gry na komputerze czy też bajki w telewizji. Jednakże, aby zachęcić malucha do wspólnych wycieczek- trzeba zakupić komfortowy rower dla 4 latka, który równocześnie będzie bezpieczny dla malucha. Na jaki rower się zdecydować w przypadku dziecka w tym wieku?

Po pierwszych początkach czas na rower z pedałami

Tak naprawdę, pierwszym rowerem dla malucha, na którym będzie on ćwiczył swoje wyczucie równowagi i na którym będzie łapał balans jest rowerek biegowy. Tego typu rowery coraz bardziej zyskują na popularności, gdyż wytrenowany na takim rowerku maluch może potem przesiąść się na swój pierwszy rower z pedałami, gdzie nie będzie potrzeby instalowania kółek bocznych, które zaburzają u dzieci to intuicyjne wyczucie równowagi. Malec może więc dość długo poruszać się na rowerku biegowym, zaczynając już od wieku około 2 lat. Kiedy więc ma już ponad 3 latka, a nawet 4- jest to odpowiedni moment na to, aby zaprezentować mu klasyczny rower z pedałami.

Wybieramy najlepszy rozmiar

A ponieważ zazwyczaj jest to dość trudne zadanie, można je sobie uprościć od razu mierząc wewnętrzną długość nóg dziecka. Renomowani producenci rowerów, którzy specjalizują się także w rowerach dla dzieci, często określają rozmiar podając także i tę wartość. Dzieci mogą się tak bardzo między sobą różnić będąc na etapie wzrostu, że wiek może być bardzo mylącą kwestią, chociaż zawsze można określić pewne luźne widełki, co do tego, jak duży rower będzie odpowiedni dla takiego malucha. Najważniejsze jest jednak, aby maluch mógł w komfortowy sposób wsiąść na rower, a to, czy mu się uda jest uwarunkowane tym, jak długie ma nogi, a nie tylko tym, jak bardzo jest wysoki. Dobrym pomysłem- także i na to, aby zachęcić dziecko do korzystania z roweru- jest zabranie go do sklepu i zmierzenie, jak w praktyce prezentują się poszczególne rozmiary. Dziecko siedząc na siodełku powinno mieć możliwość całkowitego dotknięcia stopą podłoża, gdyż daje to odpowiednie podparcie, asekuruje dziecko podczas pierwszych prób złapania równowagi i sprawia, że czuje się ono bezpieczniej. Dzięki temu znacznie łatwiej może przebiegać nauka ruszania oraz zatrzymywania się. Wraz ze wzrostem dziecka można zawsze podwyższyć samo siodełko.

A co z wielkością kół?

O tym, jak duży będzie to rower świadczy także wielkość kół. Przyjmuje się jednak, że w przypadku dzieci do około 6 roku życia, koła te mają najmniejszą wartość z możliwych i mają 16 cali. Kolejną wielkością w przyszłości będą koła 20 calowe. Wybierając rower pamiętajmy, aby był dobrze dopasowany do dziecka- kupowanie jednego roweru, który ma posłużyć na wiele, wiele lat bardzo mocno wpływa na komfort jego użytkowania i może zniechęcić malucha do jazdy.