dziecko na rowerze

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Uczymy dziecko jazdy na rowerze- od czego zacząć?

Każdy z nas w końcu nauczył się jeździć na rowerze, co też w naszym dorosłym życiu wykonujemy mniej lub bardziej chętnie w zależności od upodobań. Oznacza to jednak, że nie jest to aż tak trudne, chociaż rodzice maluchów zazwyczaj są przerażeni tym, jak wiele potencjalnych upadków i wypadków może mieć dziecko podczas tej nauki. Dlatego też tak istotne jest, aby nauka ta przebiegała etapami, a także aby dziecko miało sprzęt przystosowany do swojego wieku i wzrostu- nigdy na wyrost. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Najlepiej rozpocząć od pokazania maluchowi rowerku biegowego.

Mój pierwszy rower

Tego rodzaju rowerki zyskują ogromną popularność i wybijają się ponad tradycyjne rowery trójkołowe. Przede wszystkim dlatego, że mogą zostać pokazane maluchowi już w momencie, kiedy ukończy on około 2 latka i kiedy naprawdę lubi być aktywny ruchowo. Taki rower ma małe koła i nie ma pedałów, ale uczy wielu ważnych rzeczy- odpowiedniej postawy na rowerze, pokazuje jak się na nim poruszać, jak się zatrzymywać, jak radzić sobie z wolniejszą i szybszą jazdą, a także- co chyba najistotniejsze- jak łapać równowagę. Oswaja też dziecko z tym, że w ogóle są takie pojazdy i że można je samodzielnie wykorzystywać. Dzięki treningowi na rowerku biegowym można ominąć etap kupowania rowerka trójkołowego, który może w pewien sposób zaburzać to naturalne wyczucie równowagi, jakie dzieci przecież mają. Kolejnym rowerem może być natomiast już klasyczny rowerek z pedałami o kołach 16 calowych.

Rower z pedałami?

Dziecko, które trenowało na rowerku biegowym może być zaskoczone tym, że kolejny rower ma już pedały. Zazwyczaj, takie dziecko ma już pewne poczucie równowagi, ale samo musi zrozumieć, że używając pedałów ta równowaga inaczej się rozkłada. Możemy spróbować puścić malucha na trasie o lekkim nachyleniu tak, aby podtrzymywał się nogami, ale jednocześnie spróbował też ułożyć nogi na pedałach. Aby przełamać u dziecka strach, możemy podtrzymywać je pod pachami lub za kaptur, odradza się natomiast trzymanie w jakiś sposób samego roweru- poprzez takie działanie stwarzamy dziecku złudne wrażenie, że rower zawsze jest czymś tak stabilnym, a przecież sami dobrze wiemy, że nie jest.

Ruch pedałowania można wyćwiczyć

Można przyjąć dwie strategie. Dać możliwość samodzielnego oswajania się z pedałami, aż w końcu, w naturalny sposób dziecko, nawet się na nich nie koncentrując- zacznie ich używać. Innym sposobem jest pokazanie dziecku pedałów i skupienie na nich jego uwagi. Można poćwiczyć to, jak pedały się obracają „na sucho” i wytłumaczyć, jak obrót napędza cały rower. W ten sposób dziecko oswaja się z czymś nowym- czymś, czego nie było w rowerku biegowym. Oczywiście i tam może się okazać, że pierwsze próby pedałowania będą trudne i trzeba będzie malca asekurować. Dlatego zawsze, obowiązkowym wyposażeniem każdego malucha na rowerze powinien być kask, a nawet możemy zdecydować się na dodatkowe ochraniacze. W ten sposób zabezpieczamy dziecko przed konsekwencjami upadku, który zawsze może się zdarzyć podczas nauki i pierwszych prób łapania równowagi.