rower do wzrostu

Jak dobrać rower do wzrostu?

Kupujemy rower- ale jaki?

Kupno roweru zazwyczaj jest poważną sprawą i bardzo zależy nam na tym, aby zakupiony przez nas sprzęt naprawdę mógł nam służyć przez długi czas. Z jednej strony chodzi o to, aby był naprawdę komfortowy, a z drugiej- aby był odpowiednio duży i dopasowany do naszego wzrostu. Mając niewygodny rower z pewnością nie będziemy chcieli jeździć na żadne wycieczki i treningi, a jego użytkowanie będzie mniej niż sporadyczne. Jak wobec tego kupić rower, z którym nie będziemy chcieli się rozstać?

Dobry rower powinien być odpowiednio duży

Dotyczy to zarówno wielkości ramy jak i kół. Wobec tego, jak dobrać rower do wzrostu? Czym się kierować? Przede wszystkim pierwszą i najbardziej oczywistą rzeczą, jaka wiąże się z naszym wzrostem oraz budową ciała. Wiele poradników pokazuje, w jaki sposób na piechotę możemy obliczyć, jaka wielkość ramy będzie dla nas odpowiednia w przypadku konkretnego typu roweru- górskiego, szosowego czy trackingowego. Polega to na zmierzeniu długości własnej nogi oraz pomnożeniu tej wartości przez przypisaną wartość mnożnika w stosunku do danego typu roweru. Na tej podstawie tworzone są tabele rozmiarów, gdzie mamy określone mniej więcej, jaka rama będzie odpowiednia dla naszego wzrostu. Takie dopasowywanie co do centymetra może dać dobry efekt, ale na przykład jeśli chodzi o rowery miejskie, ramy czasem mają rozmiary S, M oraz L i nie mamy podanych konkretnych wielkości. Wówczas najlepiej po prostu wsiąść na taki rower i spróbować się przejechać. Możemy wówczas sprawdzić, czy rower jest wygodny, czy jest odpowiednio duży, albo też czy nie jest zbyt duży, a w konsekwencji tego trudno nam jest złapać równowagę. Pamiętajmy też, że nie wszystkie ramy są takie same. Na komfort jazdy, a także finalny rozmiar, jaki będzie dla nas odpowiedni, ma wpływ także jej geometria, czyli to, jak została zaprojektowana i zbudowana.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mierząc różne rozmiary ram rowerowych pamiętajmy o tym, aby ustawić siodełko na odpowiednią wysokość. Przez odpowiednią wysokość rozumie się takie jego umiejscowienie, które pozwala nam mieć wyprostowaną nogę podczas siedzenia na rowerze, w momencie, kiedy mamy już nogi na pedałach. Tak naprawdę, już podczas mierzenia ramy od razu powinniśmy wyczuć, jaka rama będzie dla nas najbardziej komfortowa, dokonanie wyboru nie powinno więc być aż tak trudne. Dodatkowo, powinniśmy pamiętać o tym, że nie bez powodu tworzone są rowery damskie i męskie. Czasem może się zdarzyć, że bardzo spodoba się nam rower dla wersji przeciwnej, pamiętajmy jednak, że jego użytkowanie może być bardziej problematyczne i mniej komfortowe. Kupując rower pamiętajmy także o odpowiednim jego doposażeniu w światła oraz w odblaski. Aby mieć gdzie przewozić torby czy też zakupy- możemy też zdecydować się na bagażnik lub też koszyk do zainstalowania bezpośrednio na kierownicy. Dla zapalonych wycieczkowiczów z pewnością ciekawym gadżetem będzie też uchwyt na telefon montowany na kierownicy lub też specjalny licznik kilometrów.