co daje jazda na rowerze

Co daje jazda na rowerze?

Warto zacząć regularną jazdę na rowerze? Oczywiście, że tak!

Osoby, które raczej nie lubią być aktywne fizycznie bardzo trudno jest przekonać do tego, jak ważne jest, aby postarały się znaleźć jakąś dyscyplinę, którą będą w stanie polubić, tym samym dbając o swoje zdrowie i o swoją kondycję. I to bardzo często właśnie jazda na rowerze jest taką aktywnością, którą wybierają nawet te osoby, które nie są zaprzyjaźnione ze sportem. Oczywiście, nie oznacza to, że jest to aktywność dająca gorsze rezultaty niż bieganie czy siłownia- jest to tak samo dobry pomysł na bycie aktywnym, jak każdy inny, gdyż jazda na rowerze może dać nam naprawdę bardzo dużo! Posiadając już rower w swojej piwnicy- trzeba tylko spróbować się z nim zaprzyjaźnić.

W trosce o własne zdrowie i szczupłą sylwetkę

Jazda na rowerze przede wszystkim pozwala rozruszać nasze nogi, a mowa tutaj właściwie o wszystkich mięśniach kończyn dolnych, aż po mięśnie pośladkowe. Dzięki temu możemy ujędrnić i wyszczuplić nogi, na których nie będzie odkładał się cellulit. Może się nam wydawać, że na tym kończy się trening, ale jest to mylące. Odpowiednia postawa na rowerze pozwala popracować mięśniom ramion oraz rąk, a dodatkowo pozwala w pewnym stopniu także ćwiczyć mięśnie brzucha. Dlatego też bardzo często mówi się, że jazda na rowerze kształtuje całą naszą sylwetkę- tak jest w rzeczywistości, gdyż jeżdżąc na rowerze trenujemy różne partie ciała jednocześnie. Dlatego też regularne treningi rowerowe będą doskonałym uzupełnieniem każdej diety redukcyjnej, gdyż pozwolą nam efektywnie spalać nadprogramowe kalorie. To także dobry sposób do tego, aby utrzymać dobrą kondycję i być rozruszanym.

Warto też wiedzieć o tym, że jazda na rowerze- jak każda aktywność fizyczna- ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Pozwala uelastycznić i wzmocnić mięśnie, pozwala nam się dotlenić, a więc zwiększyć pojemność naszych płuc, poprawia krążenie krwi w żyłach, obniża poziom cholesterolu, a więc w konsekwencji pozwala przeciwdziałać takim chorobom jak cukrzyca czy też miażdżyca naczyń krwionośnych. Jeżdżąc dbamy więc o nasze zdrowie i samopoczucie, a więc robimy coś, co zaprocentuje dla nas w przyszłości.

Pozytywny wpływ na psychikę

Zastanawiając się nad tym, co daje jazda na rowerze, często skupiamy się na naszym zdrowiu fizycznym zapominając o naszej psychice. Tymczasem, podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu sprawia, że uwalniają się hormony szczęścia, jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, możemy odreagować i zmniejszyć stres i po prostu poczuć się lepiej we własnej skórze. Wychodzenie z domu i uprawianie sportu jest nawet wskazaną formą terapii dla osób, które mają różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zmagają się z różnego rodzaju nerwicami czy też stanami depresyjnymi. To także szansa na znalezienie własnego hobby, które dodatkowo umożliwia zwiedzanie okolicy, poznawanie nowych terenów i planowanie coraz to ciekawszych wycieczek krajoznawczych po okolicy. Jest to więc ciekawy sport, który stwarza nam naprawdę ogromne możliwości- wobec tego czas zacząć trenować na poważnie, nie tylko latem!